I söndags spelades det första utav två möten mot franska Istres i ETTU-cupens kvartsfinal. Först ut var Xu, som mötte fransmännens tvåa, Alexander Robinot. Xu spelade inte sin bästa pingis, och matchen blev jämn. Xu redde dock ut stormen och vann tillslut med 3-1 i set.
I match två ställdes Robert Svensson emot gamle svenskbekantingen Chen Jian. Här hamnade Robban i ett 0-2 underläge, men lyckades komma tillbaka och tillslut slå in matchbollen till 3-2 i set. 2-0 i matcher till Eslöv
I match 3 skulle det också bli 5 set. Översjö låg under med 0-1 i set, och 11-12 i set 2 och var på fisken när bollen gick sönder. Ny boll och 3 poäng senare hade Översjö vänt på setet och ställningen var därmed utjämnad. 3:e set blev även det Översjös, men tyvärr tappade han set 4 och 5.
I match 4 ställdes de båda kineserna emot varandra. Här spelade Xu ut hela sitt register, och Chen Jian hade inte en chans i de 2 första seten, som båda slutade 11-4 till Xu. I tredje set blev det något jämnare, men Xu vann även det, vilket gav en 3-1 seger totalt och ett gynnsamt läge inför returen nere i Frankrike.
[hr style=”3″]
Rpmedia / Sportbilder har bilder från matchen – se här