Vårt herrlag är klara för ännu en SM-Final, detta efter att ikväll besegrat Halmstad på bortabord med 4-0! Kosiba och Xu gjorde båda 3-0 i set, Daniel på Halmstads kines, och Xu på Elias Ranefur!
Efter paus låg Robban under med 1-2 i set emot Harald Andersson, men lyckades precis som i måndags göra en vändning, och därmed 3-0 till Eslöv! Xu tog sig sedan an Han, som blev en riktigt rysare. Xu kunde tillslut vinna med 11-9 i skilje, och därmed är killarna klara för SM-Final!
I finalen möter man skåne kollegan och seriesegraren BTK Rekord från Helsingborg! Då Rekord vann grundserien kan dem välja om dem vill spela hemma, borta, hemma, eller borta, hemma, hemma. Datumen är satta till 8 Maj, 11 Maj och 15 Maj. Vi återkommer med tider och spelplatser för dem olika dagarna när detta är klart!