Snudd på maximal utdelning de första två dagarna i U-SM. Två dubbel par spelar final i under söndagen och det är Benjamin Ljungberg/Melker Nilsson i P-15 dubbeln. Båda spelarna har ett år kvar i klassen och de slog ut första seedade stor favoriterna Simon Söderlund Warta/Viktor Gullbo Köpings BTK i semifinalen med 3-2 och 11-9 i avgörande set. I finalen under söndagen möter de Erik Hogenäs och Robert Klingspor- Mattsson från Norrtulls BTK
I P-12 dubbeln var det kanske mer väntat att Eslövs Truls Möregårdh ihop med Norcopensarnas Theo Abrahamsson gick till final. De möter i morgon Spårvägens Joel Myhr och Martin Friis.
I flickdubbel F-15 gick Kornelia Jönsson i par med Alma Rööse Från Arvika till semifinal där de fick möte ett av Europas bästa dubbel par i klassen. De gjorde en kanon match match men fick ge sig med 3-1 till slut. Men en bronsmedalj är bra.
I singelspelet har Truls Möregårdh tagit sig till kvartsfinal i P-12 där han möter Spårvägens Joel Myhr.
I F-12 spelade Nomin Baasan och hon har ytterligare två år kvar i klassen. Hon var seedad men tyvärr förlorade hon i sextondelsfinalen.
I F-15 spelar Kornelia Jönsson och hon skall spela kvartsfinal under söndagen mot en av stor favoriterna Ellen Holmsten från Spårvägen. Hon har allt att vinna så vi hoppas på en skräll här.
I P-15. så spelade David Andersson och han vann sin pool och gick vidare till huvudturneringen där han vann en match innan han fick ge sig.
Tim Malmström var också med men hade det tungt. Han blev sist i poolen och i B-slutspelet så förlorade han i första matchen.
Benjamin Ljungberg förlorade lite överraskande mot Albin Wånggren Lyckeby i poolen och slutade där med två i poolen men sedan i huvudturneringen så vann första matchen för att sedan förlora i andra.
Melker Nilsson tar sig framåt i tävlingen. Han var seedad 7:a i klassen, så han gick direkt in i huvudturneringen. I sin andra match som var lika med sextondels final så vann han en knall hård match mot Richard Göthenström från Spårvägen. Han vann med 4-3 i set. Efter att han legat under med 3-1 i set och i sjätte set vunnit med 12-10 för att i avgörande set göra det lite lättare för sina supporters och vinna det med 11-8. I åttondelsfinalen så fick han möta William Apelqvist från Ängby SK. Här ledde Melker med 3-0 för att tappa till 3-3. Men sedan hade kraften tagit slut för William och Melker vann avgörande set med 11-3.
Under söndagen så har vi då följande spelare i gång från Eslöv.
Truls som spelar kvartsfinal i P-12 och final i dubbel i P-12. Melker som spelar kvartsfinal i P-15 mot Viktor Gullbo från Köping och final i dubbel i P-15 ihop med Benjamin, samt Kornelia som spelar kvartsfinal i F-15.
Alla resultat från J-SM kan ni läsa om ni klickar här. På den länken kan följa matcherna i morgon också.