På torsdag, med matchstart kl. 18.30, spelar vi den sista gruppspelsmatchen i årets TTCLM. För motståndet står tyska Post SV Muhlhausen, som i dagsläget innehar tredjeplatsen i gruppen, vilket innebär kvartsfinalspel i ETTU-Cupen efter nyår.
Vinner vi med 3-0 eller 3-1 på torsdag tar vi tredjeplatsen i gruppen, medan en 3-2 seger innebär seträkning. I tyskland vann vi seten med 11-10, men förlorade med 2-3. Alltså bör det räcka med en 3-2 seger på torsdag för vidare spel i ETTU-Cupen, och därför behöver grabbarna allt stöd dem kan få för att klara detta!
Matchen startar kl. 18.30, och då hoppas vi att just DU är på plats! Naturligtvis är det Blomsterbergshallen som gäller, och den ligger på bruksgatan 32 i Eslöv. Varmt välkomna in och se toppen pingis på torsdag kväll!